1. Powszechnie przyjęta jest zasada, że ślub kościelny należy wziąć w parafii pani lub pana młodego. Oczywiście możemy go zawrzeć w każdej innej parafii, ale w takiej sytuacji potrzebujemy tzw. "licencji" - czyli wyrażenia zgody proboszcza miejsca zamieszkania jednej ze stron.

2. Rezerwacji daty ślubu możemy dokonać w kancelarii parafialnej nawet rok wcześniej przed planowanym terminem ślubu. Pamiętajmy, że najwięcej małżeństw zawieranych jest w okresie letnim, dlatego planując ślub latem, odkładanie rezerwacji na później może opóźnić także datę ślubu. Podczas rezerwacji należy poprosić o tzw. "wyprawkę dla narzeczonych", w której znajdują się informacje na temat obowiązkowego odbycia 10 katechez przedmałżeńskich, spotkań w poradnictwie rodzinnym, a także dniu skupienia. Dokładne informacje powinien przekazać duszpasterz.

3. Najpóźniej na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu powinien zostać spisany protokół przedślubny. Aby tego dokonac najlepiej umówić się indywidualnie z duszpasterzem na dogodny termin. Można to uczynić w kancelarii parafialnej lub telefonicznie tel. 508 829 488. Aby spisać protokół, przyszła para młoda zgłasza się w tym celu ponownie do kancelarii parafialnej, w umówionym wcześniej terminie, zabierając ze sobą wymagane dokumenty:
- dowody osobiste,
- aktualne metryki chrztu tj. z datą do 6. miesięcy wstecz (oczywiście w uwzględnioną informacją o sakramencie bierzmowania),
- maturalne świadectwa nauki religii lub zaświadczenie o kursie przedmałżeńskim ze szkoły średniej,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku jakichkolwiek okoliczności, które mogą wykluczyć zawarcie sakramentu małżeństwa (ważne 6 miesięcy),

- potwierdzenie odbycia 10 katechez przedmałżeńskich, 3 spotkań w poradnictwie rodzinnym, dnia skupienia w jednym z sanktuariów naszej diecezji,

4. Na około tydzień przed terminem ślubu udajemy się ponownie do kancelarii parafialnej. Warto wcześniej umówić godzinę spotkania. Tym razem obowiązkowo stawiają się z nami świadkowie. Teraz potrzebne nam będą następujące dokumenty i zaświadczenia:
- zaświadczenie o odbyciu spotkań w poradni rodzinnej
- zaświadczenie o wygłoszeniu niedzielnych zapowiedzi (tylko dla osoby która pochodzi z poza parafii). W przypadku gdy obie strony pochodzą z jednej parafii, ten punkt pomijamy.
- zaświadczenie o odbyciu dwóch spowiedzi przedmałżeńskich

5. Musimy jeszcze pamiętać, że oprawa muzyczna podczas Mszy świętej, wystrój kościoła, sprawy dotyczące filmowania czy fotografowania, należy omówić z duszpasterzami wcześniej.

NABOŻEŃSTWA OKRESOWE

 

Majowe  godz. 17.30

Czerwcowe godz. 17.45

 

Październikowe godz. 17.15

 

I-czwartkowe (o powołania), I-piątkowe (do NSJ) godz. 17.45

 

Do Matki Bożej od Cudownego Medalika – w każdą sobotę godz. 17.45

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com