12 lipca 2020 r.

XV NIEDZIELA ZWYKŁA

  1. Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego i uczestnictwie we Mszy Świętej Niedzielnej.
  2. W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.
  3. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne.
  4. Dziękuje za ofiary złożone dziś na tacę – przeznaczamy je na prace wykończeniowe w domu parafialnym i spłatę raty kredytu. W ostatnich tygodniach udało nam się przygotować mieszkanie dla drugiego ks. wikariusza, czekamy jeszcze na drzwi. Dokończony też został pokój gościnny. W dużej części udało nam się zapłacić za materiały i wykonane prace – jeszcze raz bardzo dziękuje za wszystkie ofiary – Bóg zapłać.
  5. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej – Gość Niedzielny jest na stolikach przy wyjściach z kościoła.
  6. Przypominamy o obowiązku zasłaniania nosa i ust w kościele podczas nabożeństw i Eucharystii.

W tym tygodniu patronują nam:

  • 13 lipca – Święci Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy, prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier.
  • 15 lipca – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.

NABOŻEŃSTWA OKRESOWE godz. 17.00

majowe,
czerwcowe,
październikowe,
I-czwartkowe (o powołania),
I-piątkowe (do NSJ),
I-sobotnie (do Niepokolanego Serca NMP),
do Matki Bożej od Cudownego Medalika - w każdą sobotę.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com